Przepisy drogowe Znaki drogowe

#TSR – System Rozpoznawania Znaków Drogowych – Traffic Sign Recognition

Czym jest system TSR – Traffic Sign Recognition?

System #TSR jest to nowoczesne rozwiązanie stosowane w niektórych samochodach osobowych. Pojazdy wykorzystujące ten system wyświetlają informacje o znakach drogowych na przedniej szybie, lub desce rozdzielczej.

Co ważne, obecnie systemy informują tylko o kilku znakach drogowych, w tym o ograniczeniu prędkości wyrażonej znakiem B-33, zakazem wyprzedzania wyrażonym znakiem B-25 czy zakazem wjazdu wyrażonym znakiem B-2. W samochodach marki #Volvo S60 system TSR nazywa się #RSI (Road Sign Information) i wykrywa dodatkowo znaki dotyczące początku i końca autostrady, a także dróg szybkiego ruchu. W wypadku przekroczenia prędkości, w zależności od modelu pojazdu, system informuje kierowcę za pomocą migającego sygnału, lub sygnału dźwiękowego.

System TSR nie zwalnia kierowcy z obowiązku zwracania uwagi na znaki drogowe. Filmy dostępne w internecie wskazują na przykład na problem rozpoznawania znaków drogowych znajdujących się na masztach, nad pojazdem. System TSR nie jest obsługiwany w niektórych krajach lub regionach.

Na przykład w samochodach marki #Mazda, system TSR działa tylko wówczas, jeśli karta SD systemu nawigacji (oryginalny produkt Mazdy) jest włożona do gniazda na kartę pamięci SD.

System rozpoznawania znaków drogowych korzysta z kamery wbudowanej na przykład w lusterku, a także z danych zgromadzonych w urządzeniu GPS. Co za tym idzie system może błędnie pokazywać dane, a spowodowane może być to uszkodzoną kamerą, brudnym znakiem drogowym, deszczem lub oślepieniem kamery.

Systemy TSR rozpoznają znaki zgodne z Konwencją Wiedeńską

Zobacz także:

Numery i oznaczenia dróg – Drogi krajowe, wojewódzkie i autostrady

admin

Znaki drogowe o zmiennej treści informujące o niebezpieczeństwach

admin

Znak: Droga dla pieszych – Piesi na drodze

admin