Moto informacje

Czy kamera samochodowa na prezent to dobry pomysł?

kamera samochodowa

Jesteśmy narodem, który wręcz uwielbia obdarowywać się prezentami z różnych — mniej, lub bardziej istotnych okazji. Bardzo często poszukując idealnego upominku, chcemy postawić na taki, który będzie maksymalnie praktyczny dla osoby mającej go od nas otrzymać. Dlaczego więc nie postawić na dobrą kamerę samochodową? Czym kierować się decydując się na jej zakup? Podpowiadamy!

Dlaczego kamera samochodowa?

Kamera samochodowa to w 2022 roku jedno z naprawdę podstawowych akcesoriów, jakie powinniśmy ze sobą wozić niezależnie od tego, czy codziennie przemierzamy setki kilometrów na autostradach i drogach szybkiego ruchu, czy też po prostu przemieszczamy się do pracy i z powrotem.

Wideorejestrator ma za zadanie chronić nasze interesy wtedy, gdy na drodze lub na parkingu zaistnieją niespodziewane okoliczności takie, jak wypadki, kolizje, wybuchy agresji ze strony innych kierowców itp. Kamerę montujemy najczęściej nieco poniżej lusterka wstecznego po to, by jej obecność nie rozpraszała nas podczas prowadzenia auta.

Nagranie z kamery samochodowej może być bardzo ważnym dowodem zarówno na policji, jak i w sądzie, gdy przyjdzie nam dochodzić swoich praw. Możemy też wykorzystać je podczas kontaktów z ubezpieczycielem — gdy zostaniemy poszkodowani oraz będziemy chcieli pokryć naprawę szkód z naszej polisy.

Jeśli natomiast urządzenie jest wyposażone w moduł GPS, to nagranie może być dowodem na przykład wtedy, gdy zostaniemy oskarżeni o przekroczenie prędkości.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kamery samochodowej?

Na jakie kwestie powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na zakup kamery samochodowej? Aby urządzenie służyło dzielnie przez długie lata i nie zawiodło w krytycznych sytuacjach, musi spełnić pewne wymagania.

Przede wszystkim dobra kamera samochodowa musi oferować nam funkcję nagrywania materiału wideo w wysokiej rozdzielczości. Mowa o rozdzielczości Full HD czy nawet 4K. Wysokiej jakości wideo to pewność, że rejestrowany obraz będzie bardzo czytelny. Pożądany jest także dobry tryb nocny zapewniający zadowalającą jakość podczas jazdy wieczorami i nocą. Przykładem świetnych urządzeń, które znacznie ułatwiają życie kierowcom, są kamery samochodowe firmy Nextbase.

Porządny wideorejestrator to także wsparcie dla pojemnych kart pamięci, na których przechowywane będą nagrania. Pamiętajmy, że wideo w wysokiej rozdzielczości potrafi „ważyć” nawet kilkaset megabajtów. Co ciekawe — niektóre nowoczesne wideorejestratory zapewniają wsparcie dla przechowywania danych w chmurze, To spore udogodnienie np. dla właścicieli urządzeń mobilnych.

Dobra kamera samochodowa to także moduły Wi-Fi oraz GPS. Pierwszy z wymienionych może odpowiadać za synchronizację nagrań z kamery z naszymi urządzeniami — takimi jak smartfony, laptopy czy tablety. GPS natomiast nie dość, że może zapisać trasę naszej podróży, to jeszcze na bieżąco monitoruje prędkość, z jaką się poruszamy. Takie dane mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy dojdzie do zdarzenia na drodze, lub gdy niesłusznie otrzymamy mandat i będziemy chcieli udowadniać swoje racje.

Wysokiej klasy kamera samochodowa chroni nasz samochód także podczas postoju na parkingu — dzięki pasywnemu lub aktywnemu trybowi parkingowemu. W pierwszym przypadku opócz G-Sensora główne skrzypce gra bateria wbudowana w kamerę. Czujnik aktywuje kamerę wyłącznie wtedy, gdy wykryje uderzenie w nasz samochód. W drugim przypadku natomiast konieczne jest zastosowanie dedykowanego powerbanku odpowiadającego za ciągłe nagrywanie materiału przy odciętym zapłonie.

Zobacz także:

Ewolucja silników samochodowych: od pierwszego silnika spalinowego do nowoczesnych silników elektrycznych.

admin

Cała prawda o poprawnym montażu LPG

admin

Uber wprowadza nowe wymogi bezpieczeństwa dla kierowców na swojej platformie

admin