Moto informacje

Porównanie: Skupy aut w województwie pomorskim a tradycyjna sprzedaż samochodu

Czy warto oddawać samochody do skupu aut w Trójmieście?

Ofert sprzedaży samochodów jest obecnie na rynku motoryzacyjnym znacznie więcej niż osób potencjalnie zainteresowanych zakupem. W tej sytuacji wielu mieszkańców Pomorza zastanawia się: czy warto poszukiwać nabywcy pojazdu samodzielnie, czy też może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług skupu aut? W naszym artykule postaramy się porównać obie te metody.

Jak wygląda sprzedaż auta do skupu?

Aby poznać procedurę sprzedaży pojazdu do skupu, warto zajrzeć na stronę https://auto-skup24.pl/oferta/skup-aut-gdynia, prowadzoną przez Skup aut w Gdyni Bart — została tam ona opisana jasno i przejrzyście. Dla naszych rozważań istotny jest fakt, że obejmuje ona zazwyczaj trzy podstawowe kroki:

  • zgłoszenie chęci zbycia samochodu,
  • oględziny i ustalenie ceny,
  •  podpisanie umowy i zapłatę.

Wszystkie te czynności mogą zająć mniej niż 24 godziny.

Pomorski rynek aut używanych — jak samodzielnie sprzedać pojazd?

Sprzedaż samochodu metodami tradycyjnymi jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Pierwszym jej etapem jest zwykle przygotowanie auta do prezentacji. Proces ten obejmuje zwykle:

  • wykonanie drobnych napraw,
  • mycie i nabłyszczanie karoserii,
  • sprzątanie wnętrza,
  • gromadzenie niezbędnych dokumentów.

Następnie należy wykonać zdjęcia, opublikować ogłoszenia i zarezerwować czas na spotkania z osobami, które okażą zainteresowanie zakupem samochodu. Niestety, wszystko to bywa dla mieszkańców Trójmiasta niezwykle kłopotliwe.

Na jakie koszty narażony jest właściciel samochodu, który zdecyduje się na jego sprzedaż metodami tradycyjnymi?

Samodzielne poszukiwanie nabywcy auta związane jest też z kosztami. Najbardziej oczywiste są te spośród nich, które dotyczą publikacji ogłoszeń w specjalistycznych portalach (stawki w tej branży nie są wygórowane, ale często konieczne jest ponawianie anonsów). Nieco mniej widoczne — ale z reguły bardziej dotkliwe — są koszty utrzymania pojazdu w czasie oczekiwania na nabywcę. Do kategorii tej można zaliczyć:

  • składki obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • opłaty za przeglądy techniczne;
  • czynsz za wynajęty garaż (w Trójmieście zapłacimy za to ok. 500 zł za każdy miesiąc, nieco tańsza jest dzierżawa miejsca parkingowego w podziemiach budynku wielorodzinnego).

Za specyficzny rodzaj kosztu należy uznać też utratę wartości samochodu w miarę upływu czasu (dotyczy on zwłaszcza pojazdów wyprodukowanych stosunkowo niedawno).

Co jest lepsze samodzielna sprzedaż czy oddanie auta do skupu?

Jakie koszty trzeba ponieść przy sprzedaży auta do skupu?

Koszty, ponoszone przez posiadacza auta przy jego sprzedaży do skupu, są praktycznie zerowe: oględziny i wycena wykonywane są bezpłatnie, a umowa zawierana jest najczęściej tego samego dnia (eliminuje to konieczność ponoszenia wyszczególnionych wyżej opłat). Co więcej, działające w tej branży przedsiębiorstwa transportują zwykle na własny koszt pojazdy, które nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach.

Sprzedaż auta do skupu i metodami tradycyjnymi — od czego zależy ceny?

Zyskiem skupu samochodów jest różnica pomiędzy kwotą, zapłaconą za auto, a sumą uzyskaną z jego sprzedaży. Pomimo tego, podmioty z tej branży są zwykle w stanie zaproponować satysfakcjonujące ceny zakupu pojazdów. Związane jest to:

  • z możliwością wykonania tanich napraw przed sprzedażą samochodu (skupy podpisują zwykle długoterminowe umowy z warsztatami);
  • z dostępem przedsiębiorstw z tego segmentu do rynków zagranicznych.

Z kolei kwota, uzyskana przy sprzedaży samochodu na własną rękę, jest uzależniona przede wszystkim od umiejętności perswazyjnych jego właściciela. Warto przy tym zaznaczyć, że samodzielne wynegocjowanie przez mieszkańców Trójmiasta ceny wyższej niż ta, którą oferują skupy aut, nie zawsze jest możliwe.

Bezpieczna sprzedaż auta — o czym mieszkańcy województwa pomorskiego powinni pamiętać?

Kolejną kwestią, jaką trzeba tu podnieść, jest bezpieczeństwo transakcji. Skupy aut z Trójmiasta to zwykle podmioty z tradycjami, działające na pomorskim rynku motoryzacyjnym już od wielu lat — zawierając z nimi umowę mamy więc pewność, że wszelkie formalności zostaną przeprowadzone zgodnie z wymogami prawa. Z kolei spisując umowę z osobą, która zgłosiła się po lekturze ogłoszenia, powinniśmy zachować daleko posuniętą ostrożność. Przyda się ona zwłaszcza w trakcie ustalania sposobu zapłaty. Skupy zwykle uiszczają należną kwotę natychmiast, wręczając właścicielowi auta gotówkę. Jeżeli potencjalny kupiec, który trafił do nas z ogłoszenia, zaproponuje inną formę rozliczeń — powinniśmy podejść do tego z dużą rezerwą.

Zobacz także:

Zakup akumulatora. Jak do tego podejść?

admin

Akumulator rozruchowy zimą

admin

Najlepszy sklep motoryzacyjny w Krakowie

admin