Przepisy drogowe Znaki drogowe

Znak poziomy P-9 i P-9b: Strzałka naprowadzająca

Co oznacza znak poziomy P9?

#Znak #poziomy P-9 to #strzałka naprowadzająca. Oznacza ona koniec pasa ruchu i tym samym nakazuje kierowcy wjazd na sąsiedni pas ruchu wskazany strzałką. Podczas tego manewru kierowca powinien włączyć kierunkowskaz, a także zachować szczególną ostrożność. Znak P-9 nie dotyczy pojazdów, dla których przeznaczony jest dalszy odcinek pasa ruchu, na przykład autobusów i taksówek.

Znak poziomy P-9 (niektóre publikacje oznaczają ten znak także jako P-9a) przedstawia strzałkę naprowadzającą w lewo

Natomiast znak P-9b przedstawia strzałkę naprowadzającą w prawo.

W jednym z filmów przedstawiam, jak w praktyce wygląda zastosowanie znaku P-9 na autostradzie.

Znaki poziome są to znaki drogowe, które namalowane są na nawierzchni jezdni. Mogą im towarzyszyć inne znaki drogowe. Przykład może stanowić znak poziomy P-10 oraz towarzyszący mu znak pionowy D-6. W obu przypadkach znaki te oznaczają przejście dla pieszych.

Mogą one występować w postaci linii ciągłych, lub przerywanych, strzałek, napisów oraz symboli. Znaki poziome są kolory białego, lub żółtego. Co ważne, jeżeli symbole barwy białej i żółtej wskazują różny sposób zachowania na drodze, kierowca zobowiązany jest stosować się do znaków barwy żółtej. Może to dotyczyć na przykład miejsc w których przeprowadzane są remonty drogowe.

Zobacz także:

Co oznacza znak drogowy A-12a, A-12b i A-12c? Zwężenie jezdni

admin

SKODA OCTAVIA – Instrukcja obsługi / slajdy

admin

Znak drogowy B-41: Zakaz ruchu pieszych

admin